× بستن تبلیغات
مارس
21
2018

رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن

رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن ,  خرید رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن , بطلان رأی داوری;بطلان رأی داوری در حقوق ایران;پایان نامه رسیدگی به رای داور در موارد بطلان;ابطلال رای داوری;پایان نامه ابطلال رای داوری;رسیدگی به رای داور در موارد بطلان , هدف از این تحقیق رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن مورد بررسی قرار می گیرد

فرمت :  doc

دسته بندی موضوعی این فایل :  حقوق

 در صورتی که در روند خرید و دانلود هر کدام از فایل های مرسی فایل مشکلی داشتید به  صورت 24 ساعته پشتیبان شما هستیم از طریق تلگرام با شماره 

09214087336  

یا آی دی سئو سایت @wwwlonoir  

در ارتباط باشید

دسته بندی حقوق
فرمت فایل doc
حجم فایل 177 کیلو بایت
تعداد صفحات 44
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دانلود تحقیق رشته حقوق

رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن

مقدمه
برخی موضوعات نظیر موارد کیفری و نیز نکاح و طلاق و ورشکستگی و… قابل ارجاع به داوری نمی‌باشند و حتی اگر درخصوص آنها قرارداد داوری منعقد شده باشد باز هم دادگاه‌ها صالح به رسیدگی بوده و به موضوع رسیدگی می‌نمایند. در برخی موارد و علی‌رغم اینکه در بدو امر موضوع به داوری ارجاع شده و در صلاحیت داوران هم می‌باشد، ضمن رسیدگی داوران موضوعاتی بروز می‌نمایند که رسیدگی به آن در صلاحیت ایشان نبوده و از طرفی نیز ایجاد تصمیم در داوری منوط به تعیین نتیجه این موضوعات می‌باشد؛ در این صورت به ناچار داور یا داوران باید رسیدگی را متوقف نمایند تا مورد کیفری یا نکاح یا طلاق و… در دادگاه مورد رسیدگی قرار گیرد.
ماده 478 ق.آ.د.م در این خصوص مقرر می‌دارد:
«هرگاه ضمن رسیدگی مسائلی کشف شود که مربوط به وقوع جرمی باشد و در رأی داور مؤثر بوده و تفکیک جهات مدعی از جزایی ممکن نباشد و همچنین در صورتی که دعوا مربوط به نکاح یا طلاق یا فسخ نکاح یا نسب بوده و رفع اختلاف در امری که رجوع به داوری شده متوقف بر رسیدگی به اصل نکاح یا طلاق یا نسب باشد رسیدگی داوران تا صدور حکم نهایی از دادگاه صلاحیت‌دار نسبت به امر جزایی یا نکاح یا طلاق یا نسب متوقف می‌گردد».
به این ترتیب این مورد نیز یکی دیگر از مواردی است که با وجود موافقت‌نامه داوری و رسیدگی داوران دادگاه نیز نسبت به موضوع دخالت نموده و هیچ منافاتی میان رسیدگی داوری و رسیدگی قضایی وجود ندارد.
مبحث نخست – انتخاب داور یا داوران توسط محکمه
یکی دیگر از آثاری که قرارداد داوری ممکن است برای دستگاه قضایی داشته باشد انتخاب داور یا داوران توسط محکمه است؛ زیرا همان‏گونه که طرفین قرارداد می‌توانند رأساً به تعیین داور مبادرت ورزند، می‌توانند این امر را به دادگاه نیز واگذار نمایند. بنابراین طرفین مختارند که علی‌رغم تحدید صلاحیت دادگاه‌ها در رسیدگی به موضوع اختلاف، انتخاب داور را به آنها محول نمایند. بدیهی است در این صورت هنگام بروز اختلاف هر یک از طرفین باید با تقدیم دادخواست از دادگاه تقاضای تعیین داور نمایند و در این خصوص کلیه تشریفات مربوط به طرح دعوا باید رعایت گردد. طرفین می‌توانند با توافق، دادگاه معینی را جهت انتخاب داور تعیین نموده و انتخاب داور را به آن دادگاه محول نمایند و یا اینکه نسبت به دادگاه خاصی تراضی نکرده بلکه به طور مطلق این امر را به عهده دادگاه بگذارند. در این صورت دادگاه صالح برای انتخاب داور دادگاهی خواهد بود که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را داشته باشد.
سؤالی که به ذهن متبادر می‌شود این است که آیا اختیار طرفین برای تعیین دادگاه معین صرفاً ناظر به عدول از صلاحیت نسبی و محلی است و یا اینکه می‌توانند صلاحیت ذاتی را نیز در این خصوص نادیده بگیرند؟ مثلاً آیا طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر دادگاه انقلاب یا دادگاه عالی انتظامی قضات را به عنوان مرجع انتخاب داور تعیین نمایند. یا اینکه انتخاب ایشان باید صرفاً در محدوده دادگاه‌های عمومی باشد و تنها مجاز به نادیده گرفتن صلاحیت محلی دادگاه‌های عمومی هستند؟
هر چند در بادی امر ممکن است از اطلاق ماده 462 ق.آ.د.م چنین استنباط شود که طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر به هر دادگاهی مراجعه نمایند لیکن این برداشت سطحی و غیرمنطقی به نظر می‌رسد؛ زیرا دادگاه‌هایی مثل دادگاه‌ انقلاب یا دادگاه عالی انتظامی قضات، دادگاه‌های اختصاصی هستد که تنها صلاحیت رسیدگی به موارد مطرح قانونی را داشته و خارج از آن موارد اختیار رسیدگی و اتخاذ تصمیم را ندارند. از طرفی به صراحت اصل 159 قانون اساسی تشکیل دادگاه‌ها و تعیین صلاحیت آنها منوط به حکم قانون است. بدیهی است بدون وجود نص قانونی، طرفین نمی‌توانند با توافق یکدیگر صلاحیت جدیدی برای دادگاه‌ها ایجاد نمایند. بنابراین نباید گفت عبارت «نسبت به دادگاه معینی برای انتخاب داور تراضی نکرده باشند» در وضعیت فعلی ناظر به صلاحیت محلی است و طرفین می‌توانند مثلاً با اینکه دادگاه عمومی تهران صلاحیت رسیدگی به اصل موضوع را دارد با توافق یکدیگر دادگاه عمومی همدان را به عنوان مرجع انتخاب داور برگزینند.
انتخاب داور یا داوران تنها با توافق طرفین قرارداد ممکن است تعهد دادگاه قرار گیرد بلکه در مواردی بدون تراضی ایشان و به حکم قانون، دادگاه‌ها مکلف به انتخاب داور واحد یا مشترک یا سرداور می‌باشند. این موارد عبارتند از:
«اول: در مواردی که طرفین قرارداد تعهد کرده‌اند که داور خویش را معرفی نمایند ولی داور یا داوران خویش را معین نکرده باشند و هنگام بروز اختلاف نیز نخواهند یا نتوانند در معرفی داور اختصاصی یا تعیین سرداور تراضی نمایند.
دوم: در مواردی که طرفین در قرارداد توافق کرده‌اند که حل اختلاف به یک نفر داور ارجاع شود و نخواهد یا نتواند در انتخاب داور مشترک تراضی نمایند.
سوم: در مواردی که داور اختصاصی یکی از طرفین فوت شده یا استعفا دهد و آن طرف نخواهد یا نتواند شخص دیگری را به عنوان داور اختصاصی خویش معرفی نماید.
چهارم: در هر مورد که انتخاب داور با توافق طرفین به شخص ثالثی محول گردیده است و آن شخص بتواند داور تعیین نماید. مثلاً شخص مزبور پیش از بروز اختلاف فوت نموده باشد.
پنجم: در کلیه مواردی که طرف داور اختصاصی خود را به دادگاه معرفی می‌کند باید قبولی او را نیز تحصیل کرده و در موقع معرفی به دادگاه تقدیم نماید. چنانچه قبولی را ضمیمه نکرده دادگاه به قید قرعه داور را انتخاب می‌نماید؛ یعنی معرفی داور اختصاصی بدون انضمام برگه قبولی او در حکم امتناع از معرفی داور است».
در کلیه موارد یکی از طرفین می‌تواند به وسیله اظهارنامه رسمی حسب مورد داور اختصاصی خویش را معرفی نماید،‌ یا شخصی را به عنوان داور ثالث معرفی نماید و یا از طرف مقابل تقاضای تعیین جانشین برای داور متوفی یا مستعفی را بنماید. طرف مقابل مکلف است ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه نسبت به معرفی داور اختصاصی یا موافقت با تعیین سرداور یا تعیین جانشین برای داور قبلی خویش اقدام بنماید و هرگاه طرف این مدت اقدامی ننمود به حکم قانون دادگاه مکلف است به دادخواست ذی‌نفع نسبت به انتخاب داور اقدام بنماید.
نکته‌ای که در انتخاب داوران توسط محکمه باید رعایت شود این است که دادگاه‌ها حتماً باید از بین حداقل دو برابر تعدادی که برای داوری لازم است و همگی واحد شرایط هستند داوران را با قید قرعه انتخاب نمایند. مثلاً اگر طرفین توافق نموده‌اند که هر کدام یک داور اختصاصی داشته و یک نفر نیز به عنوان سرداور تعیین شود و داوری توسط سه نفر انجام شود و اکنون هر کدام داور اختصاصی خویش را معرفی کرده‌اند اما نسبت به تعیین سرداور تراضی نمی‌کنند در این صورت باید حداقل دو نفر واجد شرایط برای داوری حضور داشته باشند و دادگاه از بین آنها یکی را به قید قرعه به عنوان داور ثالث تعیین نماید.
پس از تعیین داور از طرفین، دادگاه طرفین می‌توانند به این انتخاب اعتراض و داوران را رد کنند. در این صورت اگر در جلسه دادگاه حضور داشته باشند ده روز پس از اعلام در جلسه و در غیر این صورت از تاریخ ابلاغ دادگاه مبنی بر انتخاب داوران تا ده روز حق اعتراض دارند مگر در صورتی که موجبات رد داور بعداً‌ حادث شود، در این صورت ابتدای مهلت از زمانی است که جهات رد حادث شده است دادگاه به این اعتراض رسیدگی نموده و در صورتی که آن را وارد تشخیص دهد داور دیگری را تعیین خواهد کرد.
مبحث دوم – تکلیف دادگاه درخصوص ابلاغ رأی داور
«رأی داور پس از صدور باید ابلاغ شود تا اصحاب دعوا از مفاد آن مستحضر شده و اگر ایراد و اعتراضی داشته باشند به عمل بیاورند». همچنین اگر محکوم‌علیه طوعاً حکم داور را اجرا ننماید بایستی اجرائیه صادر گردد و یکی از شرایط لازم جهت صدور اجرائیه ابلاغ رأی داوری به محکوم‌علیه می‌باشد. بنابراین رأی داوری بایستی همانند احکام صادره از دادگاه به طرفین ابلاغ گردد. شیوه ابلاغ رأی نیز نظر به ماهیت قراردادی داوری در اختیار طرفین است و ایشان می‌توانند هر طریق را که برای ابلاغ رأی داور مناسب می‏دانند برگزینند و از این جهت هیچ محدودیتی ندارند. اما در صورتی طریق خاصی برای ابلاغ رأی داور پیش‌بینی ننمایند داور باید رأی خود را به دادگاه ارجاع‌کننده دعوا به داوری تسلیم نماید تا از طریق دادگاه به متداعیین ابلاغ گردد.
در صورتی که دعوا بدواً‌ و قبل از طرح در دادگاه به داوری ارجاع شده باشد در این صورت داور باید رأی خود را به دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد تقدیم نماید تا توسط آن دادگاه به طرفین ابلاغ گردد. مقررات ابلاغ رأی داور مطابق مقررات ابلاغ دادخواست است (از باب انصراف مطلق به فرد شایع).
فهرست مطالب
رسیدگی به رأی داور در موارد بطلان و زوال آن
مبحث نخست – انتخاب داور یا داوران توسط محکمه 5
مبحث دوم – تکلیف دادگاه درخصوص ابلاغ رأی داور 9
مبحث سوم – تکلیف دادگاه درخصوص تصحیح رأی داور 12
مبحث چهارم – تکلیف دادگاه درخصوص ابطال رأی داور 13
مبحث پنجم – تکلیف دادگاه درخصوص اجرای رأی داور 18
مبحث ششم – شرایط رأی داور و موارد بطلان آن 19
گفتار نخست – عدم مخالفت باقوانین موجد حق 20
گفتار دوم – صدور رأی نسبت به موضوع دعوا 20
گفتار سوم – صدور رأی در حدود اختیارات تفویضی 21
گفتار چهارم – صدور رأی داوری در موعد قانونی 21
گفتار پنجم – عدم مخالفت با مفاد اسناد رسمی 22
مبحث هفتم – تصحیح رأی صادره 25
گفتار هشتم – دریافت حق‌الزحمه 26
مبحث نهم – زوال داوری 26
گفتار نخست – تراضی کتبی طرفی بر الغاء داوری 26
گفتار دوم – فوت یا حجر یکی از طرفین دعوا 27
گفتار سوم – انتفای موضوع داوری 29
گفتار چهارم – امتناع داور از رسیدگی یا عدم توانایی ایشان 29
گفتار پنجم – فوت یا حجر داور 30
گفتار ششم – انقضای مدت داوری 31
منابع
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن

The post رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن appeared first on مرسی فایل.

لینک منبع و پست :

رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آنhttp://mer30file.ir/%d8%b1%d8%b3%db%8c%d8%af%da%af%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d8%b7%d9%84%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%b2%d9%88%d8%a7%d9%84/

زوال داوری – اریکه ایرانیان دادبان
arikehdadban.com/خدمات-موسسه/داوری-دعاوی/زوال-داوری/‎Cachedزوال داوری. موارد زوال داوری در زیر مورد اشاره قرار میگیرد : 1- توافق طرفین – داوری، همان
گونه که با تراضی طرفین صورت میگیرد، با توافق طرفین نیز از بین می رود (بند 1
ماده 481 … و تبصره ی آن، چنانچه حکم به بطلان رأی داور صادر شود، رسیدگی به دعوا در
صلاحیت دادگاه قرار میگیرد، موارد صدور حکم به بطلان رأی داور، از جمله، در ماده 489 ق.
[PDF] و ﺑﺮرﺳﯽ زوال داوري ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﻓﻮت ﯾﮑﯽ از ﻃﺮﻓﯿﻦ دﻋﻮا ﻧﻘﺪ ﻗـﺮا
www.raayjournal.ir/article_22302_ef125f171fd171daa92f89e7827bb545.pdf‎Cached
Similar8 مارس 2013 … ﻣﺸﺨﺼﺎت رأي. ﺷﻤﺎره دادﻧﺎﻣﻪ: 9209970221500484. 1. ﺧﻮاﺳﺘﻪ: اﺑﻄﺎل رأي داوري. ﺑﻪ دﻟﯿﻞ. ﻣﺨﺎﻟﻔﺖ ﺑﺎ
ﻗﻮاﻧﯿﻦ ﻣﻮﺟﺪ ﺣﻖ. ﻣﺮﺟﻊ. رﺳﯿﺪﮔﯽ. ﮐﻨﻨﺪه. ﺑﺪوي: ﺷﻌﺒﻪ. 16. دادﮔﺎه ﻋﻤﻮﻣﯽ ﺗﻬﺮان. ﻣﺮﺟﻊ. رﺳﯿﺪﮔﯽ. ﮐﻨﻨﺪه … ﯾﺎد ﺷﺪه
اﻣﮑﺎن ﭘـﺬﯾﺮ ﻧﯿﺴـﺖ. در ﻧﺘﯿﺠﻪ در اﯾﻦ ﺗﺤﻘﯿﻖ ﻣﺒﺎﻧﯽ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ و ﺣﻘﻮﻗﯽ زوال داوري. ﺑﻪ ﻋﻠﺖ. ﻓـﻮت ﯾﮑـﯽ از. ﻃﺮﻓﯿﻦ
داوري ﻣﺪ ﻧﻈﺮ اﺳﺖ و ﻓﻘﻂ. رأ. ي. دادﮔﺎه ﺗﺠﺪﯾﺪﻧﻈﺮ ﻣﻮرد ﻧﻘﺪ و ﺑﺮرﺳـﯽ ﻗـﺮار. ﯽﻣ. ﮔﯿﺮد.
[PDF] رسیدگی به ماهیت دعوی پس از ابطال رای داور
www.ensani.ir/…/20110115104322-رسیدگی%20به%20ماهیت%20دعوی%20پس%20از%20ابطال%20رای…‎Cachedتعیین دادگاه به ماهیت دعوی رسیدگی می کند. به عبارت دیگر، در داوری مطلق، مادام که
قرارداد ارجاع به داوری که بدون. قید و شرط به امضاء رسیده به جهتی زوال نیافته است،
با عدم صدور رآیی از طرف. داور، یا ابطال رأی داور از طسرف دادگاه، قرارداد داوری از بین
نمیرود و هر چند. مرتبه اختلاف یا دعوی به داور ارجاع شود، اگر رأی او مورد تأیید دادگاه
قرار …
حقوق ایرانی – قابليت اعتراض خارج از مهلت نسبت به رأي داوري
iranianlaw.blogfa.com/…/قابليت-اعتراض-خارج-از-مهلت-نسبت-به-رأي-داوري-‎Cachedچنانچه متداعيين، دعواي ورشكستگي مذكور در بند 1 از ماده 496 را به داوري ارجاع نمايند و
داور يا داوران منتخب نيز رسيدگي كرده رأيي صادر نمايند، اين رأي محكوم به بطلان است؛
….. باتوجه به مطالبي كه نقل گرديد، اهميت تشخيص آراء غیرقابل‌اجرا از ديگر آراء
داوري، روشن‌شده لازم است موارد آن را كه شامل موارد زوال داوري (گفتار نخست) و موارد
برخورد …
رسيدگي به ماهيت دعوي پس از ابطال راي داور – Ghavanin.com : Iran Law …
www.ghavanin.ir/PaperDetail.asp?id=653‎Cached
Similarبه عبارت ديگر، در داوري مطلق، مادام كه قرارداد ارجاع به داوري كه بدون قيد و شرط به
امضاء رسيده به جهتي زوال نيافته است، با عدم صدور رأي از طرف داور، يا ابطال رأي داور
از طرف دادگاه، قرارداد داوري از بين نميرود و هرچند مرتبه اختلاف يا دعوي به داور ارجاع
شود، اگر رأي او مورد تأييد دادگاه قرار نگيرد، راهي براي عدول از قرارداد داوري، جز حدوث
يكي از …
پرسش و پاسخ – مرکز داوری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران
arbitration.ir/Pages/Details/پرسش-و-پاسخ‎Cached
Similarدر فرضی که مطابق قرارداد داوری، رسیدگی انجام و رای اجرا شده باشد، در صورت مستحق
للغیر در آمدن محکوم به رای داوری، مالک اصلی ابتدائاً باید نسبت به ابطال رای داوری
اقدام نماید یا مطابق قواعد عمومی آیین دادرسی مدنی طرح دعوی نماید؟ 2- بدوا باید در قالب
اعتراض شخص ثالث نسبت به ابطال رای داوری اقدام نماید. 3-در یک مورد قضایی که …
بطلان رأی داوری در حقوق ایران با تأکید بر رویه قضایی – مرجع دانلود …
lawfile.ir/بطلان-رأی-داوری-در-حقوق-ایران-با-تأکید-ب/‎Cached15 ا کتبر 2016 … نتيجه اين رسيدگي «رأي» مي‌باشد که توسط داور يا هيات داوري صادر مي‌گردد که قطعي
و يک مرحله‌اي است و لازم‌الاجرا براي طرفين (به مانند ساير احکام دادگاه‌ها). لذا اگر کسي
که رأي عليه او صادر گرديده (محکوم‌عليه) بخواهد اعتراضي به رأي و يا شيوه رسيدگي
بنمايد راهي به جز درخواست ابطال رأي داوري آن هم در موارد منصوص يا …
Images for رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن

جهات زوال داوری – موسسه حقوقی داد پویان حامی
hamilaw.ir/جهات-زوال-داوری/‎Cached14 فوریه 2017 … ۶- در قانون به حجر داور اشاره نشده ولیکن می توان گفت که این مورد نیز از موارد زوال
داوری محسوب می گردد. ۷- با فوت داور و عدم تراضی طرفین نسبت به شخص دیگر (ماده
۴۶۰ قانون آئین دادرسی مدنی). ۸- چنانچه شخص معینی به عنوان داور انتخاب گردیده و
نامبرده نخواهد یا نتواند به عنوان داور رسیدگی کند و به داور دیگر نیز …
داوری حقوقی – وکالت امور ملکی – کیفری – خانواده – وصول مطالبات – قراردادها
dadyaran.com/داوری-حقوقی-2/‎Cached5 فوریه 2017 … ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی می‌گوید «داوران در رسیدگی و رای، تابع مقررات آیین
دادرسی نیستند اما باید مقررات مربوط به داوری را رعایت کنند. … در برخی از موارد
دادگاه حل یک مسئله را با توجه به اوضاع و احوال آن از طریق داوری به مصلحت می بیند و
موضوع را برای حل اختلاف به داوری ارجاع می دهد این مورد را داوری اجباری می …
موافقتنامه داوري – موسسه حقوقی دادمان
daadman.ir/legal-articles/persian-legal…/337-موافقتنامه-داوري.html‎Cachedاز آنجا كه موضوع اين مقاله بحث “موافقتنامه داوري” مي باشد، سعي بر آن است كه به
مسائل مربوط به تشكيل قرارداد داوري ، شرايط آن، موارد زوال قرارداد داوري و هم چنين به
مسائل … قرار داد داوری عقدی است که مطابق آن افرادی متعهد می شوند که اختلاف و دعوی
تحقق یافته یا احتمالی خود را به رسیدگی و اظهار نظر شخصی یا اشخاص غیر از مراجع
قضایی …
[PDF] – 1 – ﺻﻔﺤﻪ ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﻘﺮرات داوري درﺣﻘﻮق اﯾﺮان
www.vekalatonline.ir/userfiles/…/1375711934-davari-haghgostar.ir.pdf‎Cachedﻏﯿﺮ واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ ﺣﮑﻮﻣﺖ. ﮐﻪ. از. داﻧﺶ واﻧﺼﺎف. ﺑﺎﻻﯾﯽ ﺑﺮﺧﻮردار ﺑﻮده و در ﮐﻤﺎل ﺑﯽ ﻃﺮﻓﯽ دﻋـﻮي ﮐـﻪ ﺑـﻪ او.
ارﺟﺎع ﺷﺪه را. ﻣﻮرد رﺳﯿﺪﮔﯽ ﻗﺮار ﻣﯽ داده. داور. ﻣﯽ ﮔﻔﺘﻨﺪ. ،. داور. ﭘﺲ از رﺳﯿﺪﮔﯽ ﻻزم دﻋﻮي و اﺧﺘﻼف
ﻃـﺮﻓﯿﻦ. را ﺑﺎ. راي ﺧﻮد. ﺧﺎﺗﻤﻪ ﻣﯽ داده . ﻫﺮاس ، ﺗﺎﺳﯽ. ﺗﻮس در ﻧﻮﺷﺘﻪ ﻫﺎي. ﺧﻮد ﺑﻪ داوري اﺷﺎره ﮐﺮده اﻧﺪ ﮐـﻪ
ﮐـﻪ اﯾـﻦ. اﺷﺎرات ﻣﻮﺋﺪ آن اﺳﺖ ﮐﻪ داوري درﯾﻮﻧﺎن ﺑﺎﺳﺘﺎن ﻧﯿﺰ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻮده. ) 1(. اﻓﻼﻃـﻮن ﻓﯿﻠـﺴﻮف ﺑـﺰرگ
ﻧﯿـﺰ در.
اثر عدم توافق طرفین داوری در تعیین داور مرضی‌الطرفین – خانه
judgements.ijri.ir/SubSystems/Jpri2/Showjudgement.aspx?id…‎Cachedبه وکالت از ج.پ. ر.پ. و ر.الف. به‌طرفیت آقای ح.ت. به خواسته ابطال رأی داوری هیئت
سه‌نفره داوری و خسارات دادرسی را اقامه نمود. وکیل محترم خواهان توضیح دادند که ملک
بنام … حق رسیدگی ماهیتی به دعوا را ندارد وکیل خواهان‌ها اعلام ننمودند که رأی هیئت
داوری با کدام‌یک از قوانین موجر حق تعارض دارد و چون تطبیق رأی مورد اعتراض با یکی
از جهات …
طواری رسیدگی از طریق داوری – دانلود پایان نامه های دانشگاهی تحصیلات …
download-thesis.com/product/طواری-رسیدگی-از-طریق-داوری/‎Cachedتوضیحات. دانشکده علوم انسانی، گروه حقوق پایان¬نامه برای دریافت درجه کارشناسی
ارشد (M.A.) گرایش: حقوق خصوصی. فهرست مطالب: چکیده مقدمه فصل اول:کلیات و مفهوم
شناسی 1-1-گفتار اول:نهاد داوری……………11 1-1-1-بند اول:ضرورت توجه به نهاد
داوری………11 1-1-2-بند دوم: پیشینه قانون گذاری………………..12 1-1-3-بند …
در نشست نقد رای با موضوع «اسباب ابطال آرای داوری» بیان شد | مرکز …
www.samavatipour.com/?p=1698‎Cached
Similar23 آگوست 2015 … با اشاره به دادخواست مورد بحث، گفت: خواهان در دادخواست بیان کرده در قرارداد، آقای الف
و ب به عنوان داور تعیین شده اند؛ یکی از داوران از رسیدگی امتناع کرده و به … پذیرش
انحلال و تایید فسخ قرارداد مشارکت، موجب انحلال و زوال داوری می شود، بنابراین رای
آنها نیز درخور ابطال بوده و دادگاه دادنامه معترض عنه را تایید می نماید.
1469،شرایط داوری در پیمان
2rooznameh.ir/index/index…/41759-1469،شرایط-داوری-در-پیمان‎Cached
Similarدر اين جا لزومي به توضيح مجدد علل بطلان پيمان به استناد ماده مرقوم نمي‌بينيم اما
هرگاه اين استدلال كه ماده 48 شرايط عمومي پيمان مبطل پيمان است، پذيرفته شود در
صورت بروز اختلاف بين كارفرما و پيمانكار اعم از اين كه موضوع در حال رسيدگي و
داوري باشد يا پس از صدور رأي از سوي شوراي عالي فني، ممكن است يكي از دو طرف كه
رأي داور را …
حقيقت – درس آئین دادرسی مدنی
ahmad-vakili.blogfa.com/post/9/درس-آئین-دادرسی-مدنی‎Cached
Similar6- صدور حکم به بطلان رای داور : به دلالت ماده ی 491 و تبصره ی آن ، صدور حکم به
بطلان رای داور سبب زوال داوری شده و رسیدگی به دعوا در صلاحیت دادگاه قرار میگیرد 7
– زوال دعوا : زوال دعوا چه بصورت قهری و چه بصورت اراد ی ویا ناشی از انصراف کلی دعوا
میتواند از موارد زوال داوری باشد . 8- انتفای موضوع داوری : چنانچه موضوعی که برای …
بررسی جـایگاه داوری در قراردادهای پیـش فـروش سـاختمان | مپسا
mapsa.co.ir/بررسی-جـایگاه-داوری-در-قراردادهای-پیـ/‎Cachedبه موجب ماده ۲ قانون پیش فروش آپارتمان،در قرارداد پیش فروش بایدحد اقل به موارد زیر
تصریح شود…۱ژ۱۰-معرفی داوران،همچنین در ماده ۲۰قانون مزبور مقرر‌ گردیده«کلیه‌
اختلافات نانشی از تعبیر،تفسیر و اجرای …. حال اگر داور استعفاء ندهد و اصرار بر
داوری داشته باشد، عدم صدور دستور اجرای رای داور توسط دادگاه موجب زوال داوری است.
نقش وکلا و حقوقدانان در ساماندهی امر داوری – خبرگزاری بسیج
basijnews.ir/fa/news/…/نقش-وکلا-و-حقوقدانان-در-ساماندهی-امر-داوری‎Cached
Similar6 ژانويه 2016 … ما باید خودمان گام به گام این نقص ها را برطرف کنیم تا اگر در آینده به رای داور
اعتراضی شد و تقاضای ابطال رای داور شد رای داور شکسته نشود. …. نکردند بلکه به
فرد خاصی که به او ارادت داشتند گفتند بیاید داور شود و او قبول نکرد و طبیعتا
بحث در صلاحیت عام دادگستری است ودر انجا از موارد زوال داوری است مانند زمانی …
ضمانت اجرای رای داوری در حقوق ایران – انتشارات حقوقی مجد
www.majdlaw.ir/index.php?mod=contents&view…section…‎Cached
Similarهر چند داوری از جمله نهادهای ریشه‌دار در جامعه ایران است، اما در قانون آیین دادرسی مدنی
مصوب 1379 تعریف نشده و صرفاً شرایط انجام، احکام و جنبه‌های بی‌اعتباری آن مورد
توجه قرار …. به دلیل حجم وسیع پرونده‌ها در محاکم دادگستری و مسئله اطاله دادرسی،
داوری از مواردی است که باعث حجم م زمان رسیدگی به اختلافات است داوران در رسیدگی و
رای تابع …
داوری و حل اختلافات | وکالت – دکتر سهیل طاهری
drsoheiltaheri.com/داوری-و-حل-اختلافات‎Cached3 دسامبر 2017 … ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی می‌گوید «داوران در رسیدگی و رای، تابع مقررات آیین
دادرسی نیستند اما باید مقررات مربوط به داوری را رعایت کنند.» … ماده ۴۵۹ قانون آیین
دادرسی مدنی در این مورد مقرر می‌دارد: «در مواردی که طرفین معامله یا قرارداد متعهد به
معرض داور شده اما داور یا داوران خود را معین نکرده باشند و در موقع بروز …
داوری – سایت حقوقی محمد حسنی
https://mohammadhassani.ir/component/tags/tag/داوری‎Cached3) انتخاب داور مورد اعتماد توسط طرفین؛ انتخاب داور اصولاً در اختیار طرفین دعوا است
و سعی می‌كنند كه تا شخص مورد اعتماد و اطمینان خود را به داوری انتخاب كنند، …. بعدی
به بیان شرایط و محدودیتهای قرارداد داوری و انواع آن خواهیم پرداخت و نهایتا تحقیق خود
را در مورد مأموریت داور، نحوه رسیدگی و انشاء رأی و ابلاغ آن و زوال داوری و موارد آن به …
[PDF] قانون آئین دادرسی دادگاههاي عمومی و انقلاب (در امور مدنی) – WIPO
www.wipo.int/edocs/lexdocs/laws/fa/ir/ir024fa.pdf‎Similarﻣﺎده. -1. آﯾﯿﻦ. دادرﺳﯽ ﻣﺪﻧﯽ، ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ اﺻﻮل و ﻣﻘﺮراﺗﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ در ﻣﻘﺎم. رﺳﯿﺪﮔﯽ ﺑﻪ اﻣﻮر ﺣﺴﺒﯽ و ﮐﻠﯿﻪ دﻋﺎوي
ﻣﺪﻧﯽ و ﺑﺎزرﮔﺎﻧﯽ در دادﮔﺎﻫﻬﺎي. ﻋﻤﻮﻣﯽ،. اﻧﻘﻼب، ﺗﺠﺪﯾﺪﻧﻈﺮ، دﯾﻮان. ﻋﺎﻟﯽ. ﮐﺸﻮر و ﺳﺎﯾﺮ ﻣﺮاﺟﻌﯽ ﮐﻪ ﺑﻪ ….
دراﯾﻦ ﻣﻮرد، ﺧﻮاﻫﺎن ﻣﮑﻠﻒ اﺳﺖ ﻇﺮف ﯾﮏ ﻣﺎه در. دادﮔﺎه ﺻﺎﻟﺢ اﻗﺎﻣﻪ دﻋﻮا ﮐﻨﺪ و رﺳﯿﺪ آن را ﺑﻪ دﻓﺘﺮ دادﮔﺎه.
رﺳﯿﺪﮔﯽ ﮐﻨﻨﺪه. ﺗﺴﻠﯿﻢ ﻧﻤﺎﯾﺪ، در ﻏﯿﺮاﯾﻦ ﺻﻮرت ﻗﺮار رد دﻋﻮا ﺻﺎدر ﻣﯽ. ﺷﻮد و ﺧﻮاﻫﺎن ﻣﯽ. ﺗﻮاﻧﺪ. ﭘﺲ از اﺛﺒﺎت
ادﻋﺎ در …
همراه
www.hemayatonline.ir/newspaper/item/3857‎Cachedبا توجه به ماده 105 قانون آیین دادرسی مدنی، فوت یکی از اصحاب دعوا در صورتی موجب
توقیف دادرسی است که دعوای مورد رسیدگی قابل انتقال باشد. … می‌کند که هر یك از
طرفین می‌تواند ظرف 20 روز بعد از ابلاغ رای داور، از دادگاهی كه دعوا را ارجاع به داوری
كرده یا دادگاهی كه صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد، حكم به بطلان رای داور را بخواهد
.
آنچه از توقیف دادرسی باید بدانید
babafars.ir/fa/danestanihaye…kifari…/4163-toghif-dadrasi.html‎Cached
Similar19 مه 2015 … همچنین قانونگذار در ماده 490 قانون آیین دادرسی مدنی عنوان می‌کند: «هر یك از طرفین
می‌تواند ظرف 20 روز بعد از ابلاغ رای داور از دادگاهی كه دعوا را ارجاع به داوری كرده یا
دادگاهی كه صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا را دارد، حكم به بطلان رای داور را بخواهد. در این
صورت دادگاه مكلف است به درخواست رسیدگی كرده و هرگاه رای از موارد مذكور …
پایان نامه شرایط موافقتنامه داوری در حقوق ایران
bankmaghaleh.ir/پايان-نامه-شرايط-موافقتنامه-داوری-در-ح/‎Cachedبند پنجم : زوال دعوا ۹۳ بند ششم: صادر نشدن رای در مدت داوری ۹۴ بند هفتم: صدور حکم
به بطلان رای داوری ۹۴ بند هشتم : سایر موارد ۹۵ گفتار سوم : مدت داوری ۹۵ بند اول: مدت
قراردادی و ابتدای مدت ۹۶ بند دوم: مدت قانونی ۹۸ فصل دوم: شرایط صحت و احکام شرط
داوری ۹۹ مبحث اول: مبانی حقوقی شرط داوری ۹۹ گفتار اول: شرایط صحت و اعتبار شرط

بررسي موارد بطلان راي داوري در آئين دادرسي مدني ايران
majidpashangpour.blogfa.com/post/74‎Cached
Similarداوري در واقع نوعي قضاوت است که طرفين يک اختلاف به جاي مراجعه به دستگاه و
مقامات قضايي، به فرد يا افرادي که اصطلاحاً در ميان مردم به «حَکَم» شهرت دارند مراجعه
مي‌نمايند تا اختلاف آن‌ها با سرعت بيشتر و هزينه کمتر و دقت بالاتر – نسبت به مراجع
قضايي – رسيدگي و حل و فصل گردد.نتيجه اين رسيدگي «راي» مي‌باشد که توسط داور
يا …
الزامات توقیف دادرسی در دعاوی
www.sadeghinia.ir/print.php?ToDo=ShowArticles&AID=109295‎Cached1- با توجه به ماده 105 قانون آیین دادرسی مدنی، فوت یکی از اصحاب دعوا در صورتی
موجب توقیف دادرسی است که دعوای مورد رسیدگی قابل انتقال باشد. … در این صورت
دادگاه مکلف است به درخواست رسیدگی کرده و هرگاه رای از موارد مذکور در ماده قبل باشد،
حکم به بطلان آن دهد و تا رسیدگی به اصل دعوا و قطعی شدن حکم به بطلان، رای داور
متوقف …
متن سخنرانی دکتر سید مفید کلانتربان در نشست دادگو (قسمت اول …
www.dadgoo.ir/متن-سخنرانی-دکتر-سید-مفید-کلانتربان-در‎Cached
Similar3 فوریه 2014 … دخالت دادگاه در دعوای ابطال رأی داوری بخش اول که شامل مداخله در تعیین داور، ابلاغ و
اجرای رأی داوری می باشد، مداخله به منظور حمایت و سازمان دهی داوری از نقطه نظر حمایتی
می باشد اما در بخش دوم حق قاضی به جهت رسیدگی به دعوای ابطلال رأی داوری، از جهت
نظارت دستگاه قضائی به آرای داوری و جنبه های نظارتی آن مورد توجه است.
[PDF] سازش و داوری در شورای حل اختلاف – شورای حل اختلاف قزوین
shoraqz.ir/Portals/4/PapersFiles/joz9011185.pdf‎Cached۴۹۱ قانون آیین دادرسی مدنی اگر حکم به بطلان رأی داور صادر شود رسیدگی به دعوی در.
صلاحیت دادگاه قرار میگیرد. زوال رأی داوری. رای داوری در موارد ذیل باطل و قابلیت
اجرایی ندارد: ۱- رأی صادره مخالف با قوانین موجد حق باشد. ۲- داور نسبت به مطلبی که
موضوع داوری نبوده رای صادر کرده باشد. ۳- داور خارج از حدود اختیار خود رأی صادر نموده
باشد.
[PDF] ﺟﺎﯾﮕﺎه اﺻﻞ اﻋﺘﺒﺎر اﻣﺮ ﻗﻀﺎوت ﺷﺪه در ﺣﻘﻮق ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻞ – فصلنامه دیدگاه های حقوق …
jlviews.ir/files/site1/user…/marzieah_m-A-10-24-36-927d2b0.pdf‎Cached22 ا کتبر 2012 … اﺻﺤﺎب دﻋﻮاﯾﯽ ﮐﻪ در دادﮔﺎه ﺻﺎﻟﺢ ﻣﻮرد رﺳﯿﺪﮔﯽ ﻧﻬﺎﯾﯽ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺑﺎﯾﺪ از ﺗﺠﺪﯾﺪ. دادرﺳﯽ ﻫﻤﺎن دﻋﻮي ﺧﻮدداري
ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ . ﺗﻌﻬﺪ اﯾﺠﺎﺑﯽ ﯾﺎ اﺛﺮ اﻟﺰاﻣﯽ راي ﮐﻪ ﺑﺮ ﻣﺒﻨﺎي آن. ﻃﺮﻓﯿﻦ اﺧﺘﻼف ﺑﺎﯾﺪ رأي دادﮔﺎه را اﺟﺮاء ﻧﻤﺎﯾﻨﺪ . ﺑﻪ ﺗﻌﺒﯿﺮ
دﯾﮕﺮ ﺗﻌﻬﺪ ﻣﺘﺪاﻋﯿﯿﻦ. از ﻧﻮع. « ﺗﻌﻬﺪ. ﺑﻪ ﻧﺘﯿﺠﻪ. »( obligation of result. ) اﺳﺖ . در ﺑﺨﺶ ﺑﻌﺪ ﺗﻼش ﺧﻮاﻫﺪ
ﺷﺪ ﺗﻌﺎرﯾﻔﯽ از ﻗﺎﻋﺪه ﻣﻮرد ﻧﻈﺮ اراﺋﻪ ﮔﺮدد . -1. ﺗﻌﺎرﯾﻒ. ﻓﺮﻫﻨﮓ ﺣﻘﻮﻗﯽ آﮐﺴﻔﻮرد، اﻣﺮ …
مرکز پژوهشها – قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب ( در امور مدنی)
rc.majlis.ir/fa/law/show/93305‎Cached
Similar‌ماده 10 – رسیدگی نخستین به دعاوی، حسب مورد در صلاحیت دادگاههای عمومی و انقلاب
است مگر …. 1 – وکالت راجع به اعتراض به رأی، تجدیدنظر، فرجام‌خواهی و اعاده دادرسی. 2
– وکالت در مصالحه و سازش. 3 – وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف
و استرداد سند. 4 – وکالت در تعیین جاعل. 5 – وکالت در ارجاع دعوا به‌داوری و تعیین داور.
بررسی تطبیقی نهاد داوری در فقه امامیه و حقوق موضوعه ایران
opac.nlai.ir/opac-prod/bibliographic/1312802‎Cachedشماره بازیابی, : ۵۱-۴۰۱۹۶. شماره کتابشناسی ملی, : ۱۳۱۲۸۰۲. پدیدآور, : کاکاوند،
کاوه. عنوان و نام پديدآور, : بررسی تطبیقی نهاد داوری در فقه امامیه و حقوق موضوعه
ایران[پ‍ای‍ان‌ن‍ام‍ه‌]/پژوهشگر کاوه کاکاوند ؛ استاد راهنما مجید وزیری ؛ استاد مشاور جمشید
معصومی. مشخصات نشر, : تهران، ۱۳۸۶. مشخصات ظاهری, : [ط، ۱۱۳] ورق. يادداشت, :
چکیده: …
[PDF] ﺑﻪ ﻋﺒﺎرت دﻳﮕﺮ ﻫﻨﮕﺎﻣﻲ ﻛﻪ اﺷﺨﺎص ذي ﻧﻔـﻊ . ﺗﺄﻣﻴﻦ دﻟﻴﻞ ﺑﻪ
library.vus.ir/files.php?file=554449100414063236&part=3‎Cachedي ﺑﻴﻦ ﻃﺮﻓﻴﻦ اﺧﺘﻼﻓﻲ ﺑﺎﺷﺪ دادﮔﺎه اﺑﺘﺪا ﺑﻪ آن رﺳﻴﺪﮔﻲ و اﻇﻬﺎر. ﻧﻈﺮ ﻣﻲ. ﻧﻤﺎﻳﺪ . رﺳﻴﺪﮔﻲ ﺑﻪ درﺧﻮاﺳﺖ ﺻﺪور ﺣﻜﻢ
ﺑﻄﻼن راي داور ﺣﺴﺐ ﻣﻮرد در ﺻﻼﺣﻴﺖ دادﮔﺎﻫﻲ اﺳـﺖ ﻛـﻪ دﻋـﻮا را ﺑـﻪ. داوري ارﺟﺎع ﻛﺮده اﺳﺖ و ﻳﺎ دادﮔﺎﻫﻲ
اﺳﺖ ﻛﻪ ﺻﻼﺣﻴﺖ رﺳﻴﺪﮔﻲ ﺑﻪ اﺻﻞ دﻋﻮا را دارد . ﻫﻤﭽﻨـﻴﻦ درﺧﻮاﺳـﺖ. ﺗ. ﺼﺤﻴﺢ راي داور در ﻣﻮاردي ﻛﻪ دﻋﻮا
را ارﺟﺎع ﺑﻪ داوري ﻧﻤﻮده اﺳﺖ و ﻳﺎ دادﮔﺎﻫﻲ ﻛﻪ ﺻﻼﺣﻴﺖ رﺳـﻴﺪﮔﻲ ﺑـﻪ. اﺻﻞ دﻋﻮا را دارد ﺑﻪ ﻋﻤﻞ آﻳﺪ.
اساسنامه مرکز داوری کانون وکلای دادگستری استان قم | کانون وکلای …
qombar.ir/…/اساسنامه-مرکز-داوری-کانون-وکلای-دادگستری-استان-قم‎Cached
Similar6 ا کتبر 2013 … ث) رسيدگی به تخلف هريک از داوران مرکز و بررسی صلاحيت آنان و اتخاذ تصميم در
مورد ادامه همکاری داور با مرکز. ….. موافقت نامه داوری را احراز کند، می تواند به ایرادات و
ادعاهای طرفین رسیدگی نماید و رای صادر کند، حتی اگر ایراد راجع به وجود یا اعتبار
قرارداد اصلی باشد و یا داور فقدان قرارداد اصلی یا بطلان آن را احراز کند.
بررسی کامل داوری – حقوق پلاس | آزمون های آنلاین حقوقی رایگان | حقوق …
hoghooghplus.ir/maghalat/آئین-دادرسی…/بررسی-کامل-داوری/?print…‎Cached[۱] داوری در اصطلاح عبارتند از این که طرفین به جای این که اختلاف خود را به وسیله
دادگاه با تشریفات خاص و رسیدگی طولانی حل بکنند، آن را نزد اشخاص خصوصی طرح
…. چون رای داوری باطل و غیر قابل اجرا بوده لذا قرارداد داوری نیز چون قائم به شخص یا
اشخاص مخصوصی بوده به تبع بطلان رای و نظر آنها منتفی است و محکوم به زوال
میباشد.[۸] …
موضوعات دیگر حقوقی
www.vakilrahimi.ir/other-case‎Cachedبه بیان دیگر، آیا ابطال رأی داوری، منجر به زوال خود قرارداد داوری نیز می‌شود و یا اینکه
الزام طرفین در ارجاع اختلافشان به داوری، همچنان پابرجاست؟ … صدور حکم
ورشکستگی باید کلیه دفاتر تجارتی و صورتحساب دارائی خود را به دفاتر دادگاه
تسلیم نماید، لکن عدم انجام این تکلیف از سوی تاجر مدعی توقف مانع رسیدگی به
دعوی او نیست…
حقوق: مختصري راجع به موافقتنامه ي داوري- قسمت اول
www.aria-law.com/Data-View.aspx?lang=fa&id=7407‎Cached
Similar1 فوریه 2014 … از آنجا که موضوع اين مقاله بحث « موافقتنامه داوري » مي باشد ، سعي بر آن است که به
مسائل مربوط به تشکيل قرار داد داوري ، شرايط آن ، موارد زوال قرار داد داوري و … با
تراضي يکديگر منازعه و اختلاف خود را خواه در دادگاه طرح شده يا نشده باشد و در صورت
طرح در هر مرحله اي از رسيدگي باشد ، به داوري يک يا چند نفر ارجاع دهند .
مالکیت خواهان بر دعوای مدنی – تحقیقات حقوقی آزاد
alr.iauctb.ac.ir/article_512974.html‎Cached
Similarخواهان به تبع حق تضییع شده‌ی خویش، از حق اقامه‌ی دعوا برخوردار می‌شود و تا صدور رأی
از اختیارات وسیعی برخوردار است. اختیارات … آنها می توانند به جای دادرس عمومی و
دولتی، داوری خصوصی افراد را بپذیرند و ضمن قراردادی، دعوا را …. منظور از منع تغییر
خواسته، عبارت است از این که دادگاه غیر از خواسته، امری را مورد رسیدگی قرار ندهد،
حتی …
نظریات مشورتی: فصل 1 – آیین دادرسی مدنی – حسن صفرنژاد
www.law-ir.com/advisory-opinions/cat/1359/‎Cached
Similar(در حال حاضر میزان هزینه دادرسی با توجه به مقررات قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و
مصرف آن در موارد معین مصوب سال 1371). نظریه شماره 161/7 مورخ 25/1/1372 «دعوی
ابطال رأی داور غیر مالی است.» سؤال: خواهان تقاضای ابطال رأی داور را نموده است آیا
مشارالیه می‌بایست بر مبنای الباقی ثمن قرارداد تمبر ابطال و الصاق نماید یا نسبت
به آنچه …
اثر ابطال رأی داوری بر صلاحیت عام محاکم در رسیدگی به ماهیت دعوا …
https://www.mehrdadtalebi.ir/اثر-ابطال-رأی-داوری-بر-صلاحیت-عام-محاکم‎Cached1 ژانويه 2018 … به بیان دیگر، آیا ابطال رأی داوری، منجر به زوال خود قرارداد داوری نیز می‌شود و یا اینکه
الزام طرفین در ارجاع اختلافشان به داوری، همچنان پابرجاست؟ … شده است که مقرر می‌دارد:
«در مواردی که ارجاع امر به داوری از طریق دادگاه نبوده است و رأی داور باطل گردد، رسیدگی
به دعوا در دادگاه با تقدیم دادخواست به عمل خواهد آمد»؛ در تفسیر …
محدودیت های صدور رای داوری در قرارداد پیش فروش | وکیل|مشاور حقوقی …
khakshoor.ir/محدودیت-های-صدور-رای-داوری-در-قرارداد-پ/‎Cached
Similar6 آوريل 2016 … چرا که هر یک از این تعهدات در ارتباط مستقیم با مال غیر منقول ثبت شده است که مالک
رسمی آن فرد دیگری غیر از پیش فروشنده (سازنده) است و صدور رای در خصوص این موارد
در غیاب مالک رسمی، مستلزم دخالت در ملک ثبت شده غیر منقول اشخاص ثالث است.
مضافاً مالک رسمی در رسیدگی داوری هم شرکت نداشته است. به عبارت …
سرراس-اقتصاد – آرای دادگاه ها
www.azadipor.blogfa.com/category/11/آرای-دادگاه-ها‎Cached
Similarامور حسبی اموری است که طرح در دادگاه و رسیدگی به آن مستلزم وقوع اختلاف و منازعه
بین اشخاص و اقامه دعوا از طرف آنها نباشد در عین حال قانونگذار در مواردی تصمیم دادگاه
در امورت حسبی را …. تنها طریقی که می توان اعلام بطلان و ابطال یا و ابطال رای دادگاه رد
درخواست نمود اتخاذ طریق شکایتی است که در قانون نسبت به آن پیش بینی شده است .
دعاوی ورشکستگی و اصل نکاح قابل ارجاع به داور نیست – روزنامه حمایت
https://tnews.ir/news/695f99808668.html‎Cachedعلی ادراکی، حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت وگو با «حمایت» جایگاه داوری به
عنوان نهاد مورد پذیرش در نظام قضایی ایران و نیز وضعیت نهاد داوری در این سیستم
حقوقی … می‌توان امتیازات نظام داوری نسبت به نظام دادگستری را جست‌وجوی عدالتی
دیگر؛ حفظ روابط حسنه؛ دقت در جریان داوری؛ تسریع در رسیدگی؛ سلامت رای داور؛
محرمانه بودن …
درخواست تعیین داور | عدل گیلان
www.adlgilan.com/PetitionItem.aspx?…درخواست%20تعیین%20داور‎Cachedدر صورتی که تعداد داوران در قرارداد ذکر شده باشد طبق آن عمل می‌شود. در مورد تعداد
داوران قانون هیچ محدودیتی قایل نشده است و حتی فرد یا زوج بودن آن‌ها نیز در قانون ذکر
نشده است و بنابراین با توافق دو طرف می‌توان بیش از سه داور و حتی با عدد زوج
تعیین نمود. به هر حال در صورت وجود تعدد داوران رای اکثریت ملاک است، مگر اینکه دو
طرف به …
وکیل – علی اصغر قاسمی – آرائ صادره از هیئت بورس 2
ghasemiali.mihanblog.com/post/24‎Cached
Similar26 ژانويه 2011 … دیگر آنكه در مقررات راجع به داوری مذكور در آیین دادرسی مدنی نیز از واژه ابطال رای
توسط محكمه استفاده شده است كه ابطال نتیجه (منطقا) یك رسیدگی تمیزی است. … در
مورد آراء صادره از هیات مدیره بورس در ماده 35 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران
مصوب سال 1384 كه وظایف هیات مدیره را رسیدگی به تخلفات انضباطی …
برنامه موبایل بانک جامع سوالات پیام نور – بانک سوالات پیام
pnuapp.ir/?idqu=292&‎Cached3- در صورتی که خوانده ایراد عدم صلاحیت نسبی را خارج از مهلت مقرر طرح نماید، رأی
دادگاهی که به ایراد توجه ننموده، قابل نقض در دیوان نیست. 4- قواعد مربوط … در کدام
مورد، صدور قرار امتناع از رسیدگی ممکن نیست؟ 1- خلاف شرع …. 3-. 4- در صورتی که
درخواست ابطال مستند به اسناد تجاری باشد دادگاه را مکلف به توقف اجرای رأی داور می
نماید.
[DOC] حل حقوقي اختلاف از طريق داوري در قراردادهای اداری.docx
www.kermanshahbar.org/…/حل%20حقوقي%20اختلاف%20از%20طريق%20داوري%20در%20قرار…‎Cached
Similarبطلان داوری به تبع بطلان پیمان. هرگاه این استدلال که ماده 48 شرایط عمومی پیمان
مبطل پیمان است، پذیرفته شود در صورت بروز اختلاف بین کارفرما و پیمانکار اعم از
این که موضوع در حال رسیدگی و داوری باشد یا پس از صدور رأی از سوی شورای عالی
فنی، ممکن است یکی از دو طرف که رأی داور را مطابق منافع و مصالح خود نمی بیند اقدام
به طرح …
شوراهای حل اختلاف – دعوا وشرايط اقامه آن
edalat-va-ghezavat.blogfa.com/post-70.aspx‎Cached
Similarطریق دیگر زوال دعوا: در مواردی که حق اصلی زایل می شود دعوا نیز زایل می شود که 2
حالت دارد مثلاً صاحب حق از امتیازی که دارد به طور ارادی بگذرد، واز این حق خود به
اختیار ….. 44ـ چنانچه اصل دعوا در دادگاه مطرح بوده و از این طریق به داوری ارجاع شده
باشد، در صورت اعتراض به رای داور و صدور حکم به بطلان آن، رسیدگی به دعوا تا قطعی
شدن حکم …
پذیرش وکالت در امور و دعاوی داوری – نحوة ابطال رای داور
www.arbitration.blogfa.com/tag/نحوة-ابطال-رای-داور‎Cachedبا بررسی پرونده و با لحاظ نمودن جمیع جهات و کلیه استدلالات و مدافعات طرفین و
لوایح تقدیمی و اظهارات ایشان در جلسه دادرسی، اولاً: در مورد خواسته اول خواهان مبنی بر
ابطال شرط داوری مندرج در قرارداد مشارکت مورخ 12/12/91 صرف نظر از ادعای مطروحه از
سوی وکلاء‌ خواهان در جلسه اول رسیدگی مبنی بر فقدان اختیار ارجاع دعوا به داوری و
پذیرش …
جلد سوم قانون مدنی در ادله اثبات دعوی – دکتر علی حاجی‌پور
www.hajipour.org/…/Hoqouq.com-hoqouq-e-madani-dr-Emami-j6.htm‎Cached
Similarآئین دادرسی مدنی: «داورها در رسیدگی و رأی تابع اصول محاکمه نیستند ولی باید
شرائط قرارداد داوری را رعایت کنند» داوران بدستور مادۀ «665» ق. … ذی‌نفع برای اقامۀ
دعوی باید دو امر را قبلا در نظر بگیرد: یکی در دست داشتن وسیله برای اثبات تحقق
امری در خارج که موجب پیدایش یا زوال حق مورد ادعا باشد، و دیگر وجود قوانین موضوعه
کشوری …
سوالات آیین دادرسی مدنی » موسسه طرح نوین اندیشه
tnovin.com/home/1394/01/19/سوالات-آیین-دادرسی-مدنی/‎Cached
Similar8 آوريل 2015 … آیین دادرسی مدنی(۱). ۱۷۱- دعوایی در حال حاضر در دادگاه عمومی شهرستان شهریار در حال
رسیدگی است، پس از مدتی به موجب تغییر در قوانین. رسیدگی به دعوی مزبور در
صلاحیت دادگاه انقلاب کرج قرار می گیرد: الف) رسیدگی باید در دادگاه عمومی شهرستان
شهریار ادامه پیدا کند. ب) رسیدگی باید در دادگاه عمومی شهرستان شهریار …
[PDF] ایرادات با اثر مانع موقتی در داوری تجاری بین المللی1 – مجله حقوقی …
www.jlj.ir/article_11051_6c236fd9d092868f80e79b9034c421b1.pdf‎Cachedاست، نباید به سبب های گوناگون و گاهی مبهم، موارد بطالن رأی داور توسط دادگاه.
توســعه داده شود؛ تا این شائبه مطرح … در جهت ایجاد مانع موقتی یا دایمی بر جریان
رسیدگی به دعوای مطروحه به منظور. بازداشــتن موقت یا دایــم خواهان از … می کند: »هر
وســیله ای که موجب شود دادرسی غیر قانونی یا زوال یافته اعالم شود. یا جریان دادرسی
معلق گردد، ایراد …
[PDF] ایرادات با اثر مانع دائمی در داوری تجاری بین المللی
iraniansaed.org/Eiradat%20ba%20asar%20Davari%20dar%20Davari%20Tejari.pdf‎Cached
Similarمورد ادعا . )کریمی،. 1913. : 212. (. ماده. 79. قانون جدید آئین دادرسی مدنی فرانسه ای. راد
را اینگونه تعریف می کند: )). هر وسیله ای که موجب شود. دادرسی غیر قانونی. یا زوال ….
ری مورد پذیرش واقع شوند. ، موجب می شود که دیگر داور نتواند. به اختالف. فیمابین
اصحاب دعوا. رسیدگی کند. این دسته از ایرادات دارای دو جنبه است: بعضی از آنها موجب م.
الف-ب – Dr. Shiravi – دکتر شیروی –
https://dr.shiravi.com/words/واژه-های-حقوقی-فقهی…به…/الف-ب‎Cached
Similarابطال رای داور annulment of arbitration award ….. احاله رسیدگی به جلسه بعد
ampilation; adjournment; postponing of a session another time ….. اذا بطل الشیء
بطل ما فی ضمنه، او اذا بطل المتضمٍن بطل المتضمّن (اگر چیزی باطل گردد، بر منضمات
آن نیز قلم بطلان کشیده میشود) where a thing is made null and void, every thing
included …
دادگاه های تجدید نظر (حقوقی) شهریور 1391 – پژوهشگاه قوه قضاییه
www.jpri.ir/Default.aspx?tabid=5868‎Cachedلزوم تبعیت دادگاه بدوی از رأی دادگاه تجدیدنظر برای رسیدگی ماهوی. 2. تلقی حکم به
بطلان دعوا به عنوان قرار در دادگاه تجدیدنظر. 3. رد دعوی به علت عدم ذکر جهات تجدیدنظر
خواهی در دادخواست یا لایحه تجدیدنظرخواهی. 4. تجدیدنظرخواهی از دستور توقف عملیات
اجرایی. 5. تجدیدنظر خواهی قبل از انقضاء مهلت واخواهی. 6. قطعیت دستور فروش املاک …
قانون مجازات اسلامی ایران/کتاب ۵ – تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده …
https://fa.wikisource.org/…/کتاب_۵_-_تعزیرات_و_مجازات‌های_بازدارنده‎Cached
Similar15 مارس 2017 … علاوه بر مجازات‌های مقرر در مواد (۵۱۸) و (۵۱۹) و(۵۲۰) کلیهٔ اموال تحصیلی از طریق موارد
مذکور نیز به عنوان تعزیر به نفع دولت ضبط می‌شود. ….. رسیدگی به آن‌ها از وظایف آنان
بوده به هر عذر و بهانه اگر چه به عذر سکوت یا اجمال یا تناقض قانون از قبول شکایت یا
رسیدگی به آن امتناع کند یا صدور حکم را بر خلاف قانون به تأخیر …
[PDF] جزوه دادرسی مدنی دکتر طاهری.pdf
amozeshi.hiau.ac.ir/Files/جزوه%20دادرسی%20مدنی%20دکتر%20طاهری.pdf‎Similar5 نوامبر 2009 … ﺷﻮد، و اﻻّ ﺣﺴﺐ ﻣﻮرد اﺳـﺘﺮداد دادﺧﻮاﺳـﺖ ﯾـﺎ دﻋـﻮا ﻣـﺸﻤﻮل. ﺑﻨـﺪ. « اﻟﻒ. » ب«و. » اﺳـﺖ . (. ﺳـﻪ ﺷـﺮط
ﻋﺒﺎرﺗﻨـﺪ از. -1: ﺧـﺘﻢ ﻣـﺬاﮐﺮات اﺻـﺤﺎب دﻋـﻮا. -2. دادرﺳﯽ ﺗﻤﺎم ﺷﺪه ﺑﺎﺷﺪ. -3. رأي آﻣﺎدة اﻧﺸﺎء ﺑﺎﺷﺪ .) ﻧﮑﺘﻪ. :
ﻗﺮار ﺳﻘﻮط دﻋﻮا در ﺣﮑ ﻢِ ﺣﮑﻢ اﺳﺖ ﭼﻮن رﺳﯿﺪﮔﯽ ﮐﺎﻣﻞ ﺻﻮرت ﮔﺮﻓﺘـﻪ . ﭘـﺲ. ﻋﻠﯿﺮﻏ. ﻢ ﻋﺪم ﺗﺼﺮﯾﺢ ﻗﺎﻧﻮﻧﮕﺬار
ﻗﺎﺋﻞ ﺑﻪ وﺟﻮد اﻋﺘﺒﺎر اﻣﺮ ﻣﺨﺘﻮﻣﻪ ﺑﺮاي اﯾﻦ ﻗﺮار ﻫﺴﺘﯿﻢ . زوال ﺣﻖ اﺻﻠﯽ. : ﺣﻖ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ اﻗﺪام زاﯾﻞ.
فروشگاه ساز فایلینا,fileina.com
fileina.com/default.aspx?page=38‎Cached… مقررات داوری آنسیترال,داوری تجاری بین الملل در فقه اسلامی با نگاهی به پیشینه
بطلان رای داوری,بطلان رای داوری در حقوق ایران با تشریح روند قضایی آن,آثار رای داور
و موارد اعتراض به آن در روند قضایی,رسیدگی به رای داور در موارد بطلان و زوال آن,
بررسی جهات ابطلال رای داوری با تاکید به نظام حقوقی ایران,شناسایی و اجرای آرای
داوری طبق …
قانون آئین دادرسی مدنی – علی عبدی وکیل پایه یک دادگستری
abdilawyer.com/Code-of-Civil…/قانون-آئین-دادرسی-مدنی2292.html‎Cachedماده ۱ آیین دادرسی مدنی ، مجموعه اصول و مقرراتی است كه در مقام رسیدگی به امورحسبی
و كلیه دعاوی مدنی و بازرگانی در دادگاههای عمومی ، انقلاب ، تجدیدنظر ، دیوان عالی كشور
و سایر مراجعی كه به … ماده ۱۰ رسیدگی نخستین به دعاوی ، حسب مورد در صلاحیت
دادگاههای عمومی وانقلاب است مگر در مواردی كه قانون مرجع دیگری را تعیین كرده باشد .
شرکت کنندگان محترم آزمون قضاوت 91 با سلام ضمن آرزوی موفقیت شما …
azmoon.fakher.ac.ir/files/ghezavat%2091%20end.htm‎Cached
Similar15- طبق قانون اساسی، مرجع رسیدگی به جرایم در هر مورد، کدام نهاد است؟ …. 4) اگر پس
از عقد بیع، مشتری تمام یا قسمتی از مبیع را متعلق حق غیر قرار دهد، فسخ معامله
موجب زوال حق شخص مزبور خواهد بود. ….. 63- با درخواست بطلان رأی داور از دادگاه عمومی
حقوقی صالح و صدور رأی به بطلان رأی داور و تا زمان قطعیت حکم، کدام مورد، صحیح
است؟
سايت وكيل مدافع اطلاعات تخصصي حقوقي – اخبار > الزامات توقیف …
www.vakilmodafeh.com/index.aspx?fkeyid=&siteid=1&pageid…
19 مه 2015 … 1- با توجه به ماده 105 قانون آیین دادرسی مدنی، فوت یکی از اصحاب دعوا در صورتی
موجب توقیف دادرسی است که دعوای مورد رسیدگی قابل انتقال باشد. … مكلف است به
درخواست رسیدگی كرده و هرگاه رای از موارد مذكور در ماده قبل باشد، حكم به بطلان آن دهد و
تا رسیدگی به اصل دعوا و قطعی شدن حكم به بطلان، رای داور متوقف می‌ماند.
تخلفات انتظامی وکلای دادگستری – وکلای آزاد اندیش
vokalayeazadandish.com/index.php/samami/te?start=9‎Cached
Similarماده 80 آئین نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلاء دادگستری می گوید: ((در موارد ذیل
متخلف به مجازات انتظامی در جه 4 محکوم می شود:…3-در صورتی که به وسیله فریبنده
تحصیل وکالت نماید…)) مصداق عینی در دادسرای انتظامی کانون وکلای دادگستری
مرکز: موضوع پرونده : رسیدگی به اعتراض آقایان …وکلای دادگستری نسبت به رای
شماره …
دعوای تقابل – خدمات حقوقی موکل
www.movakkel.com/تازه-های-حقوقی/امور…/379-دعوای-تقابل.html‎Cached
Similarدر این شرایط، به دعوای شخصی که برای اولین بار به دادگاه مراجعه کرده «دعوای اصلی»
و به دعوای طرف مقابل، «دعوای تقابل» می‌گویند. …. در پاسخ باید گفت که قاعده این
است که از بین رفتن دعوای اصلی تأثیری در دعوای متقابل ندارد و دادگاه‌ها مکلف به ادامه
رسیدگی هستند؛ اما در موارد استثنایی ممکن است دعوای متقابل با از بین رفتن دعوای

[PDF] نشست های قضایی سوال و جوابهای عه مجمو تبریز ) استان آذربایجان …
eazarbar.org/Portals/6/…/Anformatic/soalat-neshast%20ghazaei.pdf‎Cachedضميمه پرونده نشده،راي صادره حضوري است زيرا خوانده بصورت كتبي دفاع نموده و
ضابطه اي كه قانونگذار داده …. مقدر داشته در كليه امور حقوقي، دادگاه عالوه بر رسيدگي
به داليل مورد استناد طرفين دعوا، هرگونه تحقيق يا اقدامي كه …. دلیلی بر زوال این حق
وثیقه گذار وجود ندارد و در صورت تردید در بقای حق انتخاب و اختیار وثیقه گذار،اصل
بر.
تکلیف دادگاه در خصوص ابطال رأی داور – موسسه حقوقی سفیر صلح
safirsolh.com/9357-2/‎Cachedلیکن با عنایت به اینکه با طی مراحل مختلف رأی و صدور رأی یک وضعیت حقوقی آراء
آثار فراوان بوجود آمده است زوال این آثار نیز باید از مجرای قانونی صورت گیرد. لذا
مرجعی باید عدم رعایت این شرایط را احراز نموده و طی یک رسیدگی قانونی حکم به
بطلان آن صادر نماید. این مرجع با توجه به مقررات ق.آ.د.م دادگاه‌ها هستند. صلاحیت دادگاه
در خصوص …
تكليف دعوي پس از بطلان رأي داور
www.dastour.ir/Print/?lid=303984‎Cached
Similarبا توجه به ماده 656 قانون آئين دادرسي مدني كه در آن تصريح گرديده در صورت تراضي
كتبي طرفين يا فوت يا حجر يكي از آنان داوري از بين مي‌رود و اينكه در آن ماده اشاره نشده
كه رأي … ماده 666- در مورد ماده فوق هر يك از طرفين مي‌تواند از دادگاهي كه صلاحيت
رسيدگي به اصل دعوي را دارد حكم به بطلان رأي داور را بخواهد در اين صورت دادگاه مكلف
است به …
وزارت امور خارجه – جمهوری اسلامی ایران
mfa.gov.ir/index.aspx?siteid=1&pageid=24224‎Cached
Similar‌ماده 4 – رسيدگي به شكايات اشخاص ذينفع از تصميمات هيأت حل اختلاف و همچنين
رسيدگي به ساير دعاوي راجع به اسناد ثبت احوال با‌دادگاه شهرستان يا دادگاه بخش
مستقل … ثبت كل وقايع و نام خانوادگي از اسناد‌رسمي است و تا زماني كه به موجب
تصميم هيأت حل اختلاف يا رأي دادگاه بر حسب مورد تصحيح يا باطل نشده به قوت خود
باقي مي‌باشد.
قابلیت اعتراض خارج از مهلت، نسبت به رای داوری – فصلنامه وکیل مدافع
www.vakilmodafemag.ir/article_53050.html‎Cached… رأی داور، خلاف ثبت معتبر دفتر املاک بود یا شخص داور مطلقاً از داوری ممنوع بود …
آیا در صورت وصول اعتراض خارج از موعد نیز دادگاه، مجاز یا مکلف است که به موضوع
رسیدگی کند یا حق ورود ندارد؟ به عبارت دیگر آیا بین موارد بطلان و عدم قابلیت اجرای
رأی داور با موارد درخواست ابطال آن، فرق است و موعد اعتراض، فقط ناظر به موارد ابطال
است …
گروه وکلای پیشداد – مشاوره و قبول وکالت – داوری در قراردادها و دعاوی
www.pishdadvakil.com/davari/داوری.html‎Cachedدر صورت زوال عقد اصلی، تکلیف شرط داوری چه می شود؟ مرجع صالح جهت رسیدگی به
صلاحیت داور کدام است؟ چه مرجعی صلاحیت رسیدگی به اصل دعوا و قرارداد داوری را دارد؟
پایان داوری از چه طریقی صورت می پذیرد؟ تحت چه شرایطی داوری زائل می گردد؟ شخص
داور چه حقوق و تکالیفی دارد؟ قابلیت اجرای رأی داور به چه شکل است؟ در صورت امتناع

داوری و حل اختلافات – موسسه حقوقی دادورزان معین
https://dadvarzanmoein.com/داوری-و-حل-اختلافات/‎Cachedماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی مدنی می‌گوید «داوران در رسیدگی و رای، تابع مقررات آیین
دادرسی نیستند اما باید مقررات مربوط به داوری را رعایت کنند.» … ماده ۴۵۹ قانون آیین
دادرسی مدنی در این مورد مقرر می‌دارد: «در مواردی که طرفین معامله یا قرارداد متعهد به
معرض داور شده اما داور یا داوران خود را معین نکرده باشند و در موقع بروز اختلاف نخواهند
یا …

فرستادن دیدگاه

نوشته‌های تازه

× بستن تبلیغات